Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, uluslararası toplumun gözünde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), zorlayıcı diplomasi şapkasını takmaya en uygun ülke olduğu ifade edildi.

Son günlerde ABD hükümetinin yetkilileri Çin’i ekonomi ve savunma alanlarında zorlayıcı diplomasi stratejisine başvurmakla suçluyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında ABD’nin tavrını değerlendirdi.

Sözcü Wang Wenbin, zorlayıcı diplomasi konseptini Stanford Üniversitesi’nde görev yapan bir profesörün ABD’nin Laos, Küba ve Vietnam’a yönelik politikalarını özetlemek için ortaya koyduğunu hatırlattı.

Çinli sözcü, ABD’nin zorlayıcı diplomasinin esas olarak askeri güç kullanma tehdidi, siyasi tecrit, ekonomik yaptırım ve teknolojik boykot yollarıyla kendi stratejik hedeflerine kavuşmak olduğunu, attığı somut adımlarla tüm dünyaya anlattığını vurguladı.   

Wang Wenbin, ABD’nin var gücüyle Çin’e baskı yapmaya çalışıp Çin vatandaşlarını yasa dışı şekilde tutukladığını, Çinli işletmelere asılsız bahanelerle kısıtlamalar getirdiğini, Hong Kong ve Xinjiang’a ilişkin meseleleri gündeme getirmek suretiyle Çin’in iç işlerine karıştığını ve diğer ülkeleri Çin karşıtı gruplara katılmaya zorladığını kaydetti.

Çin’in zorlayıcı diplomasinin mimarı ve uygulayıcısı değil de kurbanı olduğuna dikkat çeken Sözcü Wang, herhangi bir ülkenin zorlayıcı diplomasi stratejisine başvurmasına karşı çıktıklarını söyledi.