Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) devamlı kötüleşen insan hakları durumuna büyük ilgi gösterdiklerini kaydetti.

ABD basınında yer alan habere göre, Michigan eyaletinin Grand Rapids kentindeki beyaz bir polis kısa süre önce 26 yaşındaki Afro-Amerikan Patrick Lyoya’yı başından vurarak öldürdü. Bu olay ABD toplumunda ırkçılık ve polis şiddetine yönelik sert eleştiriyi bir kez daha uyandırdı.

Sözcü Wang, yüklü gerçeklerin ırkçılık, silahlı suç ve polis şiddeti gibi sorunların ABD’de münferit durumlar olmayıp uzun vadeli sistemik sorunlar olduğunu kaydetti.

Wang, “Floyd’un ‘Nefes alamıyorum’ feryadının üzerinden bir yıl geçti. Yüzlerce etnik azınlık ABD polisinin şiddetine maruz kalarak öldürüldü. Amerikalı Müslümanların yüzde 93,7’si İslamofobi’nin gölgesinde yaşıyor. Yüzde 81 oranındaki Asyalı-Amerikalılar, kendilerine yönelik şiddetin arttığı inancındalar. ABD nüfusunun yüzde 19’unu oluşturan Latin Amerika kökenli Amerikalılar ABD servetinin sadece yüzde 2’sine sahipler.” dedi.

Sözcü, ABD’nin dünyada en ciddi silah şiddeti sorununun yaşandığı ülke ve son 20 yılda her yıl toplu silahlı saldırı gören tek gelişmiş ülke olduğuna da işaret etti.

İnsan hakları durumu sistemik bir işgal altında kalan ABD’nin başkalarının insan haklarını eleştirme yetkisine sahip olmadığını vurgulayan Wang, ABD’nin mevcut ciddi insan hakları sorununu ciddi bir şekilde ele alarak insan hakları durumunun devamlı kötüleşmesinin kökeni hakkında düşünmesi gerektiğini sözlerine ekledi.