Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “zorla çalıştırma”nın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) toplumunun tarihten gelen zararlı bir geleneği olduğuna dikkat çekerek, Çin’in bundan ciddi endişe duyduğunu açıkladı.

Bazı basın kuruluşlarının haberlerine göre, ABD’nin New Jersey eyaletinde yer alan bir Hindu tapınağında yüzlerce Hindistan vatandaşının düşük gelir karşılığında uzun saatler çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü Zhao, “Hindistanlı işçilerin ABD’de saat başı 1,2 dolar ücretle haftada 87 saatten fazla bir süre çalıştırıldığını öğrendik. Bu, ABD’deki standart kazancın çok altında. Demek ki, zorla çalıştırma ABD toplumunun hâlâ devam ettirdiği zararlı bir gelenek. Bugünkü tek fark zorla çalıştırılanların eskiden siyahi şimdi ise göçmenler olması. Biz, ABD’nin emekçilerin haklarını çiğnemesinden, özellikle yaşanan zorla çalıştırma olayından ciddi endişe duyuyoruz. ABD tarafı, ilgili uluslararası sözleşmeler gereğince emekçilerin yasal haklarını korumalıdır. ”

Zhao Lijian’ın verdiği bilgilere göre, her yıl yabancı ülkelerden ABD’ye getirilip zorla çalıştırılan emekçi sayısı 100 bini aşıyor. Zorla çalıştırma, ABD’de temizlik işleri, tarım, turizm, lokantacılık, sağlık ve güzellik gibi 20 sektörde yaygın olarak görülüyor.