Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri (ABD) heyetinden bazı hükümet yetkililerine vize verdiklerini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, basın mensupları Çin’in 46 Amerikalı hükümet yetkilisine Kış Olimpiyat Oyunları sırasında Çin’e gelebilmeleri için vize verdiği ve bu yetkililerin çoğunun ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan geldiği haberinin doğrulanmasını istedi.

Sözcü Zhao, Kış Olimpiyat Oyunları’na katılmak üzere ABD heyetinden bazı hükümet yetkililerine vize verdiklerini kaydetti. Zhao, Çin’e gelecek olan ABD heyeti arasında ABD Dışişleri Bakanlığı dahil olmak üzere hükümet yetkililerinin yer aldığını ve bu yetkililerden çoğunun diplomatik ya da hususi pasaporta sahip olduklarını kaydetti.

Sözcü, ABD’den Olimpiyat Ruhu’nu yerine getirerek Çin’le beraber farklı ülkelerden gelen sporcuların Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na katılmaları için olumlu bir ortam yaratmasını beklediklerini ifade etti.

Sözcü, ABD tarafının hükümet yetkilileri için vize başvurusu yapma girişimi ile daha önce yaptığı Beijing’e resmi veya diplomatik temsilci göndermeyeceği açıklamasının çelişkili olup olmadığı sorusunun ABD’ye sorulması gerektiğini dile getirdi.