Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) tekrar taraf olmasının, İran nükleer anlaşmasına ilişkin çıkmazın ortadan kaldırılması bakımından tek doğru yol olduğunu açıkladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Direktörü Rafael Mariano Grossi, dün Tahran’da İran Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Ali Ekber Salihi ile bir araya geldi. İki lider yayımladıkları ortak bildiride IAEA’nın İran’ın nükleer faaliyetlerini denetlemesi konusunda geçici uzlaşı sağladıklarını ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’deki günlük basın toplantısında gelişmeyi değerlendirdi.

Wang Wenbin, “IAEA ve İran, diyalog yoluyla nükleer denetim hususunda iki tarafı da tatmin eden uygulanabilir bir teknik plan üzerinde mutabakat sağladı. Çin gelişmeyi olumlu karşılıyor. Çin, iki tarafın aynı yönde ilerlemesini ve görüş birliğini hayata geçirmesini temenni ediyor. Aynı zamanda ilgili tarafları bu konuda yapıcı rol oynamaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

İlgili tarafları temkinli ve soğukkanlı olmaya da davet ettiklerini aktaran Sözcü Wang, gerginliği tırmandıracak girişimlerden kaçınılması ve diplomatik çabalara alan bırakılmasının önemini vurguladı.