Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin’in yasalara uygun dış uzay faaliyetlerini çarpıtarak, “arsız hırsız ev sahibini bastırır” atasözüne benzer bir girişiminde bulunduğunu söyledi.

Sözcü bugün düzenlenen basın toplantısında ABD’nin Çin uzay istasyonunun bıraktığı atıkların uzay güvenliğini tehdit ettiği yönündeki iddiasına değindi.

1967 yılında imzalanan Dış Uzay Anlaşması’na göre her ülkeye ait firmanın bütün uzay faaliyetlerinden sorumlu olması gerektiğini hatırlatan sözcü, ABD’nin söz konusu iddiasıyla, ABD’ye ait uyduların Çin uzay istasyonu ve Çinli taykonotların güvenliğini tehdit ettiği gerçeğinin üstünü örterek, sözde atık tehdidi kavramını ortaya atmaya çalıştığına işaret etti. Sözcü, ABD’nin Çin’in normal uzay faaliyetlerini çarpıtarak, uluslararası toplumun bakışını başka yöne çevirmeyi amaçladığını belirtti. Sözcü, bu girişimi “arsız hırsız ev sahibini bastırır” olarak değerlendirdi.

Çin’in bütün insanlığın mutluluğu için uzayda barışçıl faaliyetler yürüttüğünü hatırlatan sözcü, her ülkenin uluslararası hukuka dayalı dış uzay düzenine saygı göstermesi ve sorumlu bir tavırla taykonotların ve uzay istasyonlarının güvenliğinin sağlanması gerektiğini dile getirdi.