Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) insan hakları alanında çifte standart uygulamasının herkesin bildiği bir gerçek olduğunu açıkladı.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi bugün “ABD’de insan hakları ihlali 2021 raporu” başlıklı belgeyi yayımlayarak, ABD’de insan haklarına yönelik ihlal girişimlerini aydınlattı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında bu raporu değerlendirdi.

Çinli sözcü Wang Wenbin, ABD’nin bir yandan diğer ülkeleri asılsız şekilde keyfi gözaltı ve zorla çalıştırmayla suçlarken, diğer yandan kendi hapishanelerinde sıkça görülen işkence ve zulüm ve “çağdaş kölelik”ten hiç bahsetmediğine dikkat çekti.

Özellikle Guantanamo da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ABD’ye ait kara hapishanelerinin bulunduğunu, bunların, ABD’nin hukuku çiğneyen ve insan haklarını ihlal eden  sembolleri haline geldiğini kaydeden Çinli sözcü Wang, ABD’nin insanları yargılamadan keyfi olarak tutukladığını ve  onlara işkence yaptığını dile getirdi.

Çinli sözcü Wang Wenbin, ABD’nin insan hakları alanında kara lekelerde bulunmasına rağmen, kendi kendisine “insan hakları savunucusu” ünvanını taktığına işaret ederek, “insan hakları savcısı” ve “insan hakları diplomasisi” yapmaya çalıştığını, bunun ABD’nin insan hakları alanındaki iki yüzlülüğünü ve çifte standardını yansıttığını aktardı.

Çinli sözcü Wang, ABD’nin mevcut ciddi sorunlara doğru bir tavırla yaklaşması, insan haklarını siyasileştirmekten vazgeçmesi, ABD halkının insan hakları durumunu düzeltmek için çaba harcaması, özellikle diğer ülkelerin insan haklarını incitmemesi gerektiğini belirtti.