Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, uluslararası toplumun Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Filistin ile İsrail arasındaki çatışmada oynadığı rolden büyük hayal kırıklığı duyduğunu dile getirdi.

Filistin ve İsrail arasındaki gerginlik yükselirken, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde görüşülen, Gazze’de ateşkesin sağlanması ve sivillerin korunmasını öngören ortak bildiri Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından üç defa reddedildi. Bunun yanı sıra ABD, İsrail’e 735 milyon dolar değerinde hassas güdümlü füze satışını onayladı.

Günlük basın toplantısında konuya değinen Sözcü Zhao, ABD’nin Filistin ile İsrail arasındaki çatışmada oynadığı rolün uluslararası toplumda hayal kırıklığı yarattığını ifade etti.

Sözcü, “16 Mayıs’ta, BM Güvenlik Konseyi tarafından düzenlenen acil toplantıda, Güvenlik Konseyi’nin üye ülkelerinin çoğunluğu, Filistin ve İsrail arasındaki barış sürecinin ilerletilmesi yönünde ortak bir bildiri yayımlanması gerektiğini savundu. Ancak ABD, iki ülke arasındaki çatışmaları durdurmak için çaba göstermediği gibi çatışmayı büyütmek istiyor.” diye konuştu.