Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen “2022 Rekabet Yasası”nın, ABD’nin zorbalık ve hegemonyacılık girişimlerinin yeni bir kanıtı olduğu belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, başkent Beijing’de bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi’nde önceki gün kabul edilen “2022 Rekabet Yasası”nı  değerlendirdi.

Zhao Lijian, “ABD’nin kalkınmak için hangi yollara başvurduğunun, rekabet gücünü nasıl artırdığının ülkenin iç işi olduğunu defaatle belirttik. Ancak ABD, mesnetsiz şekilde Çin’i gündeme getirmemeli, bu gibi bahanelerle Çin’in iç işlerine karışmamalı ve Çin’in çıkarlarını zedelememelidir.” diye konuştu.

Çinli sözcü, “Adı geçen yasa, ABD’nin zorbalık ve hegemonyacılık girişimlerini bir kez daha kanıtladı. Dünya halklarının barış, gelişme ve iş birliği yönündeki ortak beklentisine temelinden aykırılık teşkil eden yasa, ABD’nin kendi çıkarlarını zedelemekten başka bir sonuç vermeyecek.” dedi.

ABD’nin Soğuk Savaş zihniyetini terk etmesi gerektiğini vurgulayan sözcü, Washington’un Çin’e ve Çin-ABD ikili ilişkilerine objektif bir tavırla yaklaşarak söz konusu yasadaki Çin ile ilişkili olumsuz kısımları silmesi gerektiğini ifade etti.

“2022 Rekabet Yasası”, ABD Temsilciler Meclisi’nde önceki gün kabul edildi. Tasarı metninde Çin’e Taiwan, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Tibet Özerk Bölgesi ile ilgili konularda mesnetsiz ithamlar yöneltildi.