Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya arasındaki gerginlik konusunda, anlaşmazlıkların karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde müzakere yoluyla çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

ABD kısa süre önce Rusya’ya yönelik yaptırımları devreye sokup 10 Rus diplomatı sınır dışı etti. Bazı Avrupa ülkeleri çok sayıda Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan etti. Rusya da tüm taraflara gerekli karşılığı verdi.

Günlük basın toplantısında konuya değinen Sözcü Wang, Çin’in ABD’nin tek taraflı yaptırımlarına karşı çıktığını belirterek, yaptırımların hegemonyacı bir yöntem olduğunu ve giderek daha büyük tepki çektiğini vurguladı.

Wang, Covid-19 salgını dünya genelinde ciddiyetini korurken, insanlığın yüz yüze geldiği müşterek zorluklara karşı uluslararası toplumun dayanışma içinde ortak çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.

Çin ile Rusya arasında çağdaş, kapsamlı ve stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkilerinin bulunduğunun altını çizen Wang, iki ülkenin egemenlik, ulusal güvenlik ve gelişme haklarını korurken birbirine destek vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi.