Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin’e yönelik siber saldırı suçlamalarına yanıt olarak, “ABD’nin siber güvenlik konusunda güvenirliği çok önceleri yıkıldı, iddialarına inanmak çok zor.” dedi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Siber Güvenlik ve Altyapı Dairesi (CISA) tarafından dün yayımlanan raporda, Washington’un takip ettiği 23 doğal gaz boru hattı operatörünün 2011-2013 yıllarında siber saldırılara uğradığı, saldırganın ise Çin hükümeti destekli kurumlar olduğu iddia edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında konuya değinerek, ABD’nin siber güvenlik konusunda güvenirliğinin çok önceleri yıkıldığını ve iddialarına inanmanın çok zor olduğunu kaydetti.

Sözcü Zhao, ayrıca şunları ifade etti:

“Rakamlara göre, 2020 yılında Çin’in ilgili kurumları 42 milyondan fazla kötü amaçlı yazılım örneği ele geçirdi. Bunlardan yabancı ülke merkezli olanların yüzde 53’ü ABD’ye ait. Öte yandan müttefikleri bile ABD’nin telekulak girişimlerinin mağduru. 2015 yılında Wikileaks’in ortaya çıkardığı bilgilere göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonlarını yıllarca dinledi. ABD, Alman yetkililerin kullandıkları 125 telefon numarasını uzun süre takip etti ve dönemin Fransa liderlerinden Jacques Rene Chirac, Nicolas Sarkozy ve Nicolas Hollande’ye de telekulak girişiminde bulundu. Danimarka’da yayın yapan Danmarks Radio bu yıl, NSA’nın Danimarkalı istihbarat kuruluşlarıyla iş birliğinden faydalanarak, Merkel’in de aralarında bulunduğu Almanya, Fransa, Norveç, İsveç ve Hollanda liderlerinin kısa mesaj ve telefon görüşmelerinin içeriğini ele geçirdiğini duyurdu. Edward Snowden’a göre, ABD yaklaşık 100 diplomatik misyon temsilciliğine dinleme cihazı yerleştirerek bulundukları ülkelerden gizli bilgiler elde etmeye çalıştı. Yarım asır faaliyet gösteren İsviçreli şirket Crypto AG’nin 120’den fazla ülkeye sattığı şifreleme cihazlarının Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) tarafından yönetildiği kanıtlandı. ”

Zhao Lijian, son olarak her türlü siber saldırıya kararlılıkla karşı çıktıklarını ve Çin’in bu tutumunun net olup hiçbir zaman değişmediğini vurguladı.