Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) gelişme tarihinin Amerikan yerlilerin gözyaşları ve kanlarıyla dolu olduğunu, öldürülen milyonlarca Kızılderilinin ruhu önünde yalanlar söyleyen ABD’li siyasetçilerin, adalet ve vicdan tarafından cezalandırılacağını açıkladı.

ABD Kongresi üyesi ve Afrika kökenli sosyal aktivist Cori Bush, ABD Bağımsızlık Günü’nde yaptığı konuşmada, Bağımsızlık Günü’nün temsil ettiği özgürlüğün sadece beyazlara ait olduğunu belirterek, ABD’nin topraklarının yerlilerden çalındığını, ABD’li siyahilerin ise halen bağımsızlığa kavuşamadığını savundu.

ABD merkezli Fox televizyonu sunucusu Jesse Watters, ABD topraklarının çalınmadığını ve savaşla elde edildiğini iddia etti. Watters, bu savaştan zaferle çıktıklarını, çok acımasızca olmasına rağmen elde edilen toprakları yerlilere iade edemeyeceklerini kaydetti. Watters’in yorumu, ABD kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijiang bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında gelişmeyi değerlendirdi.

ABD’nin gelişme tarihinin yerlilerin gözyaşları ve kanlarıyla yazıldığına dikkat çeken Sözcü Zhao, Washington’un çeşitli çirkin yollarla yerlilere ait 6 milyon kilometrekarelik toprakları yağmaladığını ve bu toprakların ABD topraklarının üçte ikisini oluşturduğunu söyledi. Günümüzde ABD topraklarında yerlilere ait herhangi bir yuvanın bulunmadığına işaret eden Çinli Sözcü, “Yerlilere ayrılan bir avuç toprak, onların nasıl bir ayrımcılığa maruz kaldıklarına ve marjinalleştirildiklerine şahitlik ediyor.” dedi.

Zhao Lijian, “Kızılderililerin yuvalarını yağmalayarak büyük bir insanlık suçu işleyen ABD, yalanlar ve yanlış bilgilere dayanıp diğer ülkelerin etnik politikalarını karalamaya çalışıyor, diğer ülkeler hakkında çirkin iddialar ortaya atıyor. ABD’nin böyle çirkin girişimlerde bulunmaya hakkı var mı? Milyonlarca Kızılderili’nin ruhunun önünde yalanlar uyduran ABD’li siyasetçiler sonsuza kadar adalet ve vicdan tarafından cezalandırılacaktır. ” diye konuştu.