Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) stratejik diyalog önerisini kabul etmesinin, ikili ilişkileri iyileştirme niyetinin bir göstergesi olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü dün yaptığı açıklamada, BM’nin Çin ve ABD arasında yapılacak stratejik diyaloğun verimli geçmesini ümit ettiğini söyledi. Sözcü, aralarında anlaşmazlıklar yaşansa da Çin ile ABD’nin iklim değişikliği, salgın sonrası küresel yeniden yapılanma gibi kritik konularda iş birliği kurmalarını beklediklerini ifade etti.

Günlük basın toplantısında BM’nin açıklamasını değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in ABD’nin ortaya koyduğu stratejik diyalog teklifini kabul etmesinin, ikili ilişkileri iyileştirme ve geliştirme niyetinin göstergesi olduğunu söyledi.

Sözcü, iki ülkenin, devlet başkanlarının yılbaşındaki görüşmesi doğrultusunda aynı yönde adımlar atması, iş birliğine odaklanması, anlaşmazlıkları kontrol altına alması ve böylece ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini sağlaması gerektiğini vurguladı.

Zhao Lijian, Çin ve ABD’nin geniş ortak çıkarlara sahip olduğuna dikkat çekerek, iki ülke arasındaki iş birliğinin hem iki tarafa hem de tüm dünya ülkelerine yararlı olduğunu, birbirine direnmenin ise uluslararası toplumun çıkarlarına uymadığını kaydetti.