Çin cuma günü, Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) Covid-19 köken takibini siyasallaştırmaya çalışmakla suçladı ve Washington’ı dört alanda “şeffaf ve sorumlu” tutumunu kanıtlamaya çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bazı ABD’li politikacıların Çin’i suçlamaya çalıştıklarını, ancak kendi ülkelerinde vakaların erken yayılmasına ve biyoloji laboratuvarları hakkında artan şüphelere göz yumduklarını da sözlerine ekledi.

Sözcü, “ABD tarafı gerçekten şeffaf ve sorumluysa lütfen aşağıdaki önlemleri alın.” dedi.

Zhao ilk olarak, ABD’nin Kuzey Virginia’daki solunum yolu hastalığı salgınları ve müteakip E-Vaping ile ilişkili akciğer hastalığı (EVALI) salgınları hakkındaki raporlara atıfta bulunarak, yayılmanın erken aşamasında bulunan Covid-19 vakalarıyla ilgili verileri yayınlaması gerektiğini söyleyerek, Eylül 2019’da Fort Detrick’in bulunduğu Maryland’de de EVALI vakalarının ikiye katlandığını bildirdi.

Zhao daha sonra ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) eski direktörüne atıfta bulunarak, geçen yıl birçok Amerikalı’nın daha önce gripten öldüğünü düşündüklerini fakat serum örneklerinde Covid-19 ile ilgili pozitiflik test edildiğini açıkça kabul ettiğini belirtti. CDC tarafından geçen aralık ayında yapılan araştırmalar, SARS-CoV-2 (Covid-19’a neden olan koronavirüs türü) enfeksiyonlarının ABD’de Aralık 2019’un ortasında yani Wuhan’ın ilk vakasını bildirmesinden haftalar önce mevcut olabileceğini öne sürdü. Sözcü, ABD’nin bu kişilerin Covid-19’a sahip olup olmadığını belirlemek için nükleik asit testi ve antikor tespiti yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İkincisi, Zhao’ya göre ABD, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) uzmanları, özellikle biyoloji ile ilgili Amerikan askeri araştırma merkezi olan Fort Detrick laboratuvarını ve denizaşırı 200’den fazla biyo laboratuvarını araştırmaya davet etmeli. Şiddetli güvenlik olaylarının ardından 2019’da kısmen kapatılan merkezin, koronavirüsler hakkında uzun vadeli ilgili araştırmalar yürüttüğünü kaydeden Sözcü, kapanmanın ardından kısa bir süre sonra Covid-19’a benzer semptomları olan bir hastalığın ortaya çıktığını ve ABD’de hızla yayıldığını ifade etti. Zhao ayrıca laboratuvar faaliyetlerinin şeffaflığı ve meşruiyetinin yalnızca ABD vatandaşlarında değil, uluslararası toplumda da ciddi endişelere yol açtığını dile getirerek, “ABD, halkına ve dünyaya bir açıklama borçludur.” dedi.

Üçüncüsü, Zhao ABD’yi DSÖ uzmanlarını Kuzey Carolina Üniversitesini araştırmaya davet etmeye çağırarak, ABD’nin Wuhan Viroloji Enstitüsü tarafından yürütülen koronavirüs araştırmasını kötülediğini, aslında ABD’nin dünya çapında bu tür araştırmaların en büyük sponsoru ve uygulayıcısı olduğunu vurguladı.

Zhao Lijian, mevcut bir koronavirüsten yeni bir koronavirüs inşa etmenin önde gelen isimlerinden Ralph Baric’ten de bahsetti ve ABD’nin Baric ile ekibinin soruşturulmasına izin vererek sorunları kolayca netleştirebileceğini aktardı.

Dördüncüsü, Zhao, ABD’yi Wuhan’da düzenlenen 2019 Askeri Dünya Oyunları’na katılan ABD askeri üyeleriyle ilgili ayrıntıları ve verileri yayınlamaya da çağırdı. Zhao Lijian, “Ekim 2019’da Wuhan’ı ziyaret eden 300’den fazla katılımcı arasında herhangi biri Covid-19 ile uyumlu semptomlar gösterdi mi? Bu dönemde birkaçının hasta olduğu bildirildi, tam olarak hangi hastalıklara yakalandılar?” diye sorarak, ilgili davalarla ilgili bilgilerin hızlı bir şekilde yayınlanmasını istedi.