Çin’in Washington Büyükelçiliği, Washington yönetiminin Covid-19 ile mücadelede uluslararası iş birliğine gereken katkıyı sunmak için “ciddi, samimi, şeffaf ve sorumlu” bir tavır sergilemesini beklediklerini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından kısa süre önce yapılan bir açıklamada, ülkenin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile yeniden temaslarda bulunduğuna dikkat çekilerek, örgüte üye tüm ülkelerin “sağlıkla ilgili acil durumları önlemek ve bunlara müdahale etmek için şeffaf ve sağlam bir süreç izlemesi gerektiği” ifade edildi.

Çin’in Washington Büyükelçiliği’nden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Washington’ın birliğine gereken katkıları sunmak için “ciddi, samimi, şeffaf ve sorumlu” bir tavır sergilemesinin beklendiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, “Çin, ABD’nin DSÖ’ye dönmesini memnuniyetle karşılıyor. DSÖ, sağlık alanında yetkili ve çok taraflı bir uluslararası kuruluştur; insanların diledikleri şekilde girip çıkabileceği bir lunapark değildir.” ifadelerine yer verildi.