Çinli temsilci dün düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 46. oturumunda Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) insan hakları ihlallerini derhal durdurmaya ve insan hakları durumunun daha kötüleşmesini önlemek için etkili önlemleri almaya çağırdı.

ABD Ulusal İnsan Hakları İncelemesi’nde Çin tarafından yapılan tavsiyelerin çoğunu ABD’nin benimsemediğine ve Çin’in ABD’nin insan hakları durumunun devam eden kötüleşmesinden derinden endişe duyduğuna dikkat çekildi.

ABD’nin salgını önlemek için etkili önlemleri almadığı ve yüzbinlerce kişinin hayatını kaybettiği, ancak Amerikalı politikacıların sorumluluklardan kaçarak başkalarını günah keçisi ilan ettiği ifade edildi. Bunun yanı sıra, ABD’nin aşı milliyetçiliği peşinde koştuğu, nüfus ihtiyaçlarının çok ötesinde büyük miktarda aşıyı biriktirdiği ancak müttefikleri dahil olmak üzere diğer ülkelere aşı sağlamayı reddettiği belirtildi.

Çinli temsilci, ABD’de ırk ayrımcılığı ve polis şiddetinin halen çok ciddi ve faillerin hala yasa üstünde olduğunu ve Müslümanlar, mülteciler ve göçmenlerin, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının hedefi olduğunu dile getirdi.

ABD’nin diğer ülkelere silahlı müdahale ederek çok sayıda sivilin ölümüne yol açtığı kaydedilirken, kendi soykırım tarihinden utanç duymayan ABD’nin başka ülkelere soykırım yaftası yapıştırmaktan geri durmadığı belirtildi.

Diğer yandan Venezuela, Suriye ve Belarus gibi ülkelerin temsilcileri de ABD’deki insan hakları durumunu eleştirdi.