Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan, Avrupa parlamentosunun Çin- Avrupa Birliği (AB) Yatırım Anlaşması’na ilişkin kararı hakkındaki açıklamada, Çin’in, AB’nin daha rasyonel düşünüp kendi çıkarlarına en uygun kararı vermesini ümit ettiği bildirildi.

Avrupa Parlamentosu genel kurul oturumunda onaylanan karara göre, Çin AB yetkililerine yönelik yaptırımları kaldırana kadar yatırım anlaşmasıyla ilgili müzakereler askıya alındı.

Bugün başkent Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, AB’nin Çin’in ciddi tutumunu ve güçlü muhalefetini göz ardı ederek yalan ve yanlış bilgiler temelinde tek taraflı yaptırım uygulama kararı verdiğini belirtti.

Sözcü, Çin’in iç işlerine müdahale anlamına gelen bu eylemlerin, uluslararası hukuk ile uluslararası ilişkilerin temel normlarını da açıkça ihlal edip Çin-AB ilişkilerine zarar verdiğini söyledi. Zhao, ikili ilişkilerdeki zorlulukların AB’nin makul olmayan yaptırımlarından kaynaklandığına ve sorumluluğu AB tarafının üstlenmesi gerektiğine işaret etti.

Zhao Lijian, Çin’in AB ile arasındaki ilişkileri geliştirmeye istekli olup kendi egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını da kararlılıkla koruyacağını vurguladı.

Sözcü Zhao, AB’nin Çin’in iç işlerine müdahale etmeyi derhal durdurup çatışmacı uygulamalardan kaçınması, farklılıkları diyalog ve iletişim yoluyla yönetmesi ve iş birliği yoluna geri dönmesi gerektiğini dile getirdi.

Çin-AB Yatırım Anlaşması’nın bir hediye veya lütuf değil, dengeli ve karşılıklı yarar sağlayan bir anlaşma olduğunu söyleyen Zhao, Çin’in AB ile iş birliği konusunda samimiyetini koruduğunu ve Avrupa tarafının Çin’le aynı istikamette hareket edip daha makul düşünmesini ve netice olarak kendi çıkarlarına en uygun kararı vermesini arzuladığını dile getirdi.