Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin yarın düzenlenecek 4. Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Diyaloğu’na başkanlık edeceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, video konferans yöntemiyle yapılacak söz konusu diyaloğa Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Etmer ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi’nin katılacağını söyledi.

Sözcü, bakanların toplantıda Afganistan’daki barışçıl uzlaşı süreci, üç taraflı iş birliği ve terörle mücadelede iş birliği gibi konular üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulunacağını belirtti. Wang Wenbin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Üç taraflı diyalog, Çin, Afganistan ve Pakistan’ın karşılıklı güveni artırması ve iş birliğini pekiştirmesi için önemli bir platform. İlk kez 2017 yılında Çin’in inisiyatifiyle düzenlenen diyalog, şu ana kadar üç defa gerçekleştirildi. Toplantılarda bir dizi olumlu sonuç alındı. Üç taraf arasında varılan fikir birliğine göre, dördüncü diyaloğa Çin tarafı başkanlık edecek.”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO’nun barışçıl uzlaşı sürecinin kritik bir döneminde  Afganistan’dan tek taraflı olarak askerlerini çekmesinin bu ülkedeki durumda ve bölgesel güvenlikte belirsizlikler yarattığına dikkat çeken Wang, ortak kaderi paylaşan komşu, dost ve ortaklar olarak, Çin, Afganistan ve Pakistan’ın bölgesel barış ve istikrarı koruma konusunda olumlu bir niyet gösterdiğini anımsattı.

Sözcü, bu durumda üç ülkenin dışişleri bakanlarının dördüncü diyaloğu düzenleme kararı aldıklarına işaret etti. Sözcü ayrıca, diyalogda fikir birliğine varılacağına ve bölgedeki barış, istikrar ve gelişmeye yeni bir dinamizm sağlanabileceğine inandıklarını dile getirdi.