Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in Afganistan’daki durumun iyileştirilmesi için ilgili ülkelerle ortak çaba göstermeye hazır olduğunu açıkladı.

Afganistan meselesine ilişkin genişletilmiş üçlü toplantı 11 Kasım’da Pakistan’ın başkenti İslamabad’da düzenlendi. Çin Dışişleri Bakanlığı Afganistan Meselesi Özel Elçisi Yue Xiaoyong da toplantıya katıldı.

Çinli Sözcü Wang Wenbin, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında söz konusu görüşme hakkında konuştu.

Toplantıda Çin tarafının Afganistan’la ilgili tutumunu yinelediğini aktaran Wang Wenbin, Afganistan’ın kaostan istikrara geçtiği kritik bir dönemde bulunduğunu ve siyaset, ekonomi, terörle mücadele ve insani yardım gibi konularda zorluluklarla karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Sözcü, Çin tarafının, ilgili ülkelere Afganistan’ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı gösterip yapıcı bir tavırla Afganistan’la diyalog kurmaya devam etme çağrısında bulunduğunu aktardı.

Toplantının ardından yayımlanan ortak bildiriye de değinen Sözcü Wang, “Ortak bildiride Çin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya ve Pakistan olmak üzere toplantıya katılan tüm tarafların Afganistan’ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiği ve Afganistan’daki geçici hükümetle çeşitli yollardan pragmatik temaslar kurulacağı belirtildi. Uluslararası topluma Afganistan’a acil insani ve ekonomik yardım sağlama çağrısı yapıldı. Dört taraf ayrıca Birleşmiş Milletler’in (BM), Afganistan’da istikrarın korunması ve acil kurtarma gibi alanlarda koordinatör rolü oynamasını desteklediklerini ifade etti. Bununla birlikte bildiride son dönemde Afganistan’da meydana gelen terör olayları da kınandı.” diye konuştu.

Dört taraf Afganistan’ın geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki’yle görüştü.