CGTN / Mbelwa Brighton Kairuki

Çin Komünist Partisi’nden (ÇKP) kısa sürede söz etmek çok zordur. Öyle, çünkü ÇKP’nin kendisi yaşamaktan daha anlamlıdır. ÇKP yüz yıllık varlığını somutlaştırır ve şuna eşittir; 10 adet on yıl, bin 200 ay, 36 bin 500 gün ve 876 bin saat. Bu, birçok deneme ve büyük sıkıntı karşısında zafer yüzyılıdır.

100 yılda ÇKP’nin bir zaman sınavından geçtiğini güvenle söyleyebiliriz. ÇKP, diğer ülkelerin başarmak için 200 yıl ve daha fazla zaman harcadığını 100 yıl içinde başardı. ÇKP’nin rolünü kabul etmeden Çin’in başarı hikâyesinden güç bela bahsedebiliriz. ÇKP’nin liderliği altında yüz milyonlarca Çin halkı yoksulluktan kurtarıldı. Dahası ÇKP, birçok ülkenin taklit etmeye çalıştığı, geleneksel bir ülkeden modern bir ülkeye dönüşümüne öncelik etti. ÇKP sayesinde Afrika’da ve dünyada birçok ülke alternatif bir anlatı ve kalkınma modelini tecrübe ediyor.

ÇKP’nin son 100 yılı Çin’i yankı uyandıran başarılarla ödüllendirdi. Çin’in tamamen coğrafi ve nüfus büyüklüğü nedeniyle görmezden gelinemeyecek kadar çok büyük bir ülke olduğunu kabul edeceksiniz. Çin’in dünyaya güvenlik, istikrar ve kalkınma bakımından etkisi olumlu. Çin’de herhangi bir olumlu gelişmez dünyayı kayda değer biçimde etkilemektedir. Biz bunu Çin, Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katıldığında ve Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nı imzaladığında gördük.

Çin-Afrika ilişkileri de ÇKP’nin merkezi rolü olmadan kutlanamaz. Antik Çin ve Afrika arasında da erken ticari ilişkiler söz konusuydu, bugün var olan daha da yapılandırılmış ilişkiler büyük oranda ÇKP’nin liderliğine bağlanıyor.

Tarihte kaydedildiği gibi yarım yüzyıl önce ÇKP liderliği altında Çin ilk resmi ikili ticaret anlaşmalarını Cezayir, Mısır, Gine, Fas ve Sudan ile imzaladı. Bundan sonra, ÇKP’nin liderlerinden biri olan dönemin Başbakanı Zhou Enlai’nin Aralık 1963 ve Şubat 1964 arasında Afrika’da 10 ülkeyi ziyaretiyle ilişkileri daha da üst seviyeye çıkardığı kayıtlarda yer aldı. Kısa sürede Çin bizim Afrika ve özellikle Güney Afrika’da kurtuluş mücadelemizin parçası haline geldi. 

AFRİKA İÇİN ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ, ÇİN İLE EŞ ANLAMLI

ÇKP’nin Çin’i önemli bir ülke haline getirme ve yüzyıla liderlik etme rolü, Covid-19 salgınının acil durumu sırasında güçlüydü. ÇKP, salgının yayılmasını kontrol altına almada kararlı ve güçlü önlemler uyguladı ve insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplum yaratma vizyonunu destekledi. ÇKP liderliği altında Çin, Covid-19 salgınını önleme ve kontrol etme deneyimini dünyayla paylaştı ve bu salgına karşı küresel mücadeleyi destekledi, halka hizmet etmek amacıyla taahhütlerini gösterdi. 

Meslektaşlarım ve ben yakında Shanghai’yı ziyaret ettik. ÇKP’nin Birinci Ulusal Kongresi’nin nerede yapıldığını ve Shanghai’da yeni inşa edilen anıtı gördük. Tarihi eserler, fotoğraflar ve diyagramlar tarafından gösterilen ÇKP’nin tarihi tasvirinden derinden etkilendik. Burası, Çin devriminin büyük başlangıcının meydana geldiği ve ÇKP’nin büyük rüyasının gerçek olduğu yerdir.

Çin’in dünyaya açılmasına yol açan ön saflardaki kentlerden biri olan Shanghai, yabancı ülkelerle ekonomik etkileşimlerde hayati rol oynadı ve ÇKP’nin dış ilişkilerinde Çin’in ana kapısı oldu. Çin’deki resmi görevime başladığımdan bu yana Shanghai’yı düzinelerce kez ziyaret ettim. Ve Çin’in dünyaya açılmasını temsil eden ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda başarılı olan değişimleri teyit edebilirim. 

İnanınız ki, Çin’in başarısı ile refahının ÇKP ile birleşik ve işlendiğini bilerek, Afrika ÇKP’de ne olduğu konusuna güçlü ilgi göstermektedir. ÇKP’nin bu çok önemli dönüm noktası konusunda büyük heyecan duyuyoruz. Çin-Afrika ilişkilerinin gelişmesinde ÇKP’nin başarısını gördüğümüz için ÇKP’ye bir yüzyıl daha başarılar diliyoruz. Bunu söylüyorum çünkü Afrika için ÇKP, neredeyse Çin ile eş anlamlıdır. ÇKP daha uzun yaşasın ve başarılı olsun.