Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) dönem başkanlığını yürüten Çin’in bugün Afrika’nın pandemiden sonra yeniden inşası konulu toplantıya başkanlık edeceğini bildirdi.

Zhao Lijian, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin video konferans yoluyla toplantıya başkanlık edeceğini ve burada bir konuşma yapacağını belirtti.

Pandeminin, Afrika ülkelerinin siyasi, ekonomik ve sosyal gelişimini ciddi şekilde etkilediği ve çatışma halindeki ülkeler üzerindeki etkisinin orta ve uzun vadede daha da belirgin olacağını söyleyen Zhao Lijian, Afrika’nın salgınla mücadelenin yanı sıra barış ve güvenlik gibi alanlarda bir dizi tehdit ve zorlukla karşı karşıya bulunduğuna işaret etti.

Zhao, Çin’in BMGK üyeleri dahil olmak üzere uluslararası toplumla birlikte salgının Afrika üzerindeki tüm etkilerini daha iyi anlayıp Afrika ülkelerinin salgından kurtulmaları, çatışmaların temel nedenlerinin ortadan kaldırılması ve kalıcı barış ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması hususlarını istişare edeceğini vurguladı.