Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’e gelmek isteyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yetkililerinin vize başvurularını aldıklarını ve uluslararası yönetmeliklere göre başvuruları işleme alacaklarını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı’ndan toplam 18 yetkilinin Beijing Kış Olimpiyat Oyunları sırasında ABD’li sporculara güvenlik ve sağlık desteğini sağlamak üzere Çin vizesi başvurusunda bulunduğu ve yakında Çin vizesi için 40 ABD’li yetkilinin daha başvuru yapacağı açıklandı.

Sözcü Zhao, ABD’den ilgili vize başvurularını aldıklarını doğruladı. Sözcü, ABD’nin daha önce siyasi manipülasyon amacıyla sözde “Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na diplomat göndermeme” komedisini yönettiği ve oynadığını hatırlattı.

Sözcü, ABD’nin Çin’e yetkili gönderme talebini uluslararası yönetmeliklere göre ele alacaklarını ifade etti. Zhao, ABD’yi Olimpiyat ruhunu uygun bir şekilde sporu siyasallaştırmaktan vazgeçerek, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nı bozmayı hedefleyen girişimlerine son vermeye çağırdı.