Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Sherman’ın Çin ziyaretinde Çin’e yine üst perdeden sesleneceğine dair açıklamasına yanıt olarak, “Anchorage’de taviz vermedik, Tianjin’de de vermeyeceğiz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price kısa süre önce yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın ziyareti sırasında Çin’e ABD’nin çıkarları ve değer yargılarını kabul ettirmeyi umduklarını ve Çin ile diyaloglarında yine üst perdeden konuşacaklarını belirtti.

Günlük basın toplantısında ABD’nin açıklamasını değerlendiren Çinli Sözcü Zhao Lijian, “ABD’nin üst perdeden konuşarak Çin ile diyalog kuaracağını defalarca açıklaması, ne kadar kibirli ve hegemonyacı olduğunun bir göstergesi. Tekrar vurgulamak istiyorum; ABD’nin Çin’e ‘öğretmenlik taslama’ veya Çin’i yersiz eleştirme hakkı yoktur. Alaska’da ABD’ye taviz vermedik ve Tianjin’de de vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Çin’in ABD ile ilişkilerini öteden beri karşılıklı saygı, eşitlik ve çifte kazanç ilkeleri temelinde geliştirmeye çalıştığını ve tek bir tarafın yararına odaklanılmasından yana olmadığını vurgulayan Sözcü Zhao, “İki ülke arasındaki ilişkileri sadece ABD tanımlayamaz. ABD Çin’in iç işlerine karışmayı, Çin’i suçlamayı ve Çin’in çıkarlarını zedelemeyi durdurmalı. Ancak bu şekilde doğru ilişki kurulabilir.” dedi.

Sherman’ın Çin ziyareti sırasında kiminle görüşeceğine dair soruyu yanıtlayan Zhao Lijian, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Çin-ABD ilişkilerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Xie Feng’in Sherman ile ana diyaloğu gerçekleştireceği bilgisini verdi.

Washington’ın, Sherman’ın Çin liderleri ile bir araya gelmesine dair arzusunu birkaç defa dile getirdiğini aktaran Sözcü Zhao, Çin tarafının ise diplomatik prosedüre göre hareket edeceğini, buna göre Sherman’ın Xie Feng ile görüştükten sonra Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Tianjin kentinde buluşmasının planlandığını kaydetti.