CRI Haber Merkezi / Wang Juemian 

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, BM Genel Kurulu Dekolonizasyon Özel Komitesi’nde Malvinas (Falkland) Adaları sorununa ilişkin konuşma yaptı.

Geng, Arjantin’in Malvinas Adaları üzerindeki meşru egemenlik talebini kararlılıkla desteklediklerini ve İngiltere’nin Arjantin’in talebine olumlu yanıt vererek, bir an önce görüşme başlatıp BM’nin ilgili kararına göre barışçıl, adil ve kalıcı bir çözüm bulmasını temenni ettiklerini belirtti.

Geng Shuang, bunun Çin’in Malvinas Adaları konusunda daima sürdürdüğü bir tavır olmanın yanı sıra, BM Tüzüğü’nün ilkelerine duyulan saygıyı da gösterdiğinin altını çizdi.

İngiltere, Güney Amerika’da kolonilerini genişletmeye başladığında 1833 yılında Malvinas Adaları’nı işgal etti. 1965 yılında BM tarafından onaylanan kararda, Malvinas Adaları sorunu dekolonizasyon kapsamına dahil edilerek, İngiltere ve Arjantin’e egemenlik anlaşmazlığını ikili görüşme yoluyla çözme çağrısında bulunuldu.

Arjantin’in Malvinas Adaları üzerindeki egemenlik talebi, Malvinas Adaları Savaşı’ndan sonra dahi yok olmadı. BM Özel Dekolonizasyon Komitesi’nin toplantılarında da İngiltere hükümetinden defalarca Arjantin hükümetiyle müzakere yapması istenildi, ancak İngiltere bu talepleri hep reddetti.

Söz konusu durum, İngiltere’nin hâlâ eski sömürgecilik rüyasıyla güç siyasetini yürütmeye çalıştığını gözler önüne seriyor. İngiltere yönetimi hâlâ sömürgecilik döneminde işlediği suçlardan ders almak istemiyor.

Tarih, bir aynadır. Geçmişiyle yüzleşemeyenler, bugünü ve yarınıyla da yüzleşemez. Günümüz dünyasında, kolonyal anlayışın devamı olan güç siyaseti ve zorbalık, gelişen ülkelerin haklarına ve çıkarlarına zarar veriyor. İngiltere’nin, Çin’in Hong Kong meselesine asılsız müdahalesi ve Batılı ülkelerin gelişen ülkelere karşı yürüttüğü “iklim sömürgeciliği” gibi olayların hepsi, eski sömürgeci anlayışın günümüz dünyasındaki bir devamı.

Uluslararası toplum dayanışarak, Malvinas Adaları da dahil olmak üzere BM Özerk Olmayan Bölgeler Listesi’ndeki 17 bölgenin dekolonizasyon sürecini hızlandırmaya devam etmeli. Uluslararası ilişkilerin demokratikleştiği günümüz dünyasında eski Batılı sömürgecilerin keyfine göre hareket edebildiği dönem çoktan sona erdi.