Çin, 3 Şubat’ta Koronavirüs Aşısı Küresel Erişim Girişimi’nin (COVAX) aşı planına 10 milyon doz aşıyı sağlayacağını ilan etti.

Çin, aşıların bir kamu ürünü olarak kullanacağına dair sözünü yerine getiriyor.

Çin hükümeti tarafından bağışlanan ilk aşama aşı Pakistan’a ulaşmıştı. Bunun yanı sıra Çin 13 gelişmekte olan ülkeye aşı yardımı sağlamakta ve bir sonraki aşamada 38 gelişmekte olan ülkeye aşı bağışlayacak.

Çin, Çinli şirketlerin yabancı ortaklarıyla aşının ar-ge çalışmaları ve üretimini ve acil olarak aşı edinmesi gereken, Çin aşılarını kabul eden ve kendi ülkelerinde Çin aşılarının acil kullanımına izin veren ülkelere aşı ihraç etmelerini de destekliyor.

Şimdiye kadar 40’tan fazla ülke Çin aşılarını ithal etme talebini ortaya koydu. Endonezya, Türkiye, Seyşeller ve Ürdün gibi ülkelerin liderleri de Çin aşılarını kullandı. Alman medya WirtschaftsWoche’de yer alan habere göre, Avrupa Birliği’nin (AB) çekirdek bölgesinde bile insanlar Çin ve Rusya tarafından geliştirilen aşıların onaylanmasını düşünüyor.

Aslında dünyada Çin aşılarını kabul edenlerin sayısı artıyor. Bunu anlamak hiç de zor değil.

Öncelikle Çinli şirketler tarafından geliştirilen aşıların güvenliği ve etkinliği testlerden geçti ve makul fiyatları daha az gelişmiş ülkeler tarafından karşılanabiliyor. Bunun yanı sıra, bir gelişmiş ülke tarafından geliştirilen aşının eksi 70 derecede saklama koşulları ila karşılaştırıldığında, Çin aşıları yalnızca 2-8 derecede saklama ve taşıma ortamı gerektirir. Bu da gelişmekte olan ülkelerin aşılara erişebilirliğini artırıyor.

Daha da önemlisi, Batılı ülkeler aşı milliyetçiliğine başvururken, Çin’in aşıları küresel salgınla mücadeleye katkıda bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) medyasında yayınlanan bir karikatürde, zengin ülkeler kamyonlarla aşıları taşırken, fakir bir ülkeden bir çocuğun sadece bunu izleyebildiğine dikkat çekildi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, salgından hiç kimsenin tek başına kurtulamayacağını kaydetti ve uluslararası toplumun aşıları adil bir şekilde dağıtması çağrısında bulundu.

Çin aşıları dünyanın aşı milliyetçiliğine direnmesi için pozitif enerji katıyor. Gelişmekte olan ülkelerin de aşılara adil erişimi, sadece salgınla mücadelenin kritik bir unsuru değil, aynı zamanda küresel ekonominin yeniden toparlanmasının odak noktasıdır.