CRI Haber Merkezi

Aşı ve Bağışıklama İçin Küresel İşbirliği (GAVI) tarafından önceki gün yapılan açıklamada, Çinli Sinopharm ve Sinovac şirketlerinin COVAX ile aşı tedariki sözleşmesi imzaladığı duyuruldu. Bu gelişme, adı geçen iki şirket tarafından üretilen aşıların COVAX envanterine resmen dahil edildiği anlamına geliyor. Sözleşme uyarınca, iki Çinli şirket, bu ay itibarıyla COVAX’a aşı tedarikine başlayacak.

Bu da Çin’in aşı taahhüdünü yerine getirme konusunda attığı yeni bir adım olarak, şüphesiz ki aşıların adil şekilde dağıtılmasını hızlandıracağı gibi, küresel salgınla mücadele gücünü de pekiştirecek.

COVAX envanterine dahil edilen Sinopharm ve Sinovac aşılarının güvenliği ve etkinliği sınamadan başarıyla geçti. Çin aşılarının acil kullanımı 100’ü aşkın ülkede onaylandı ve 30’dan fazla ülke lideri Çin aşısı oldu.

Ayrıca, Brezilya’nın Serrana kentinde yapılan bir deneyde, Çin aşılarının etkinliği bir kez daha kanıtlandı. Serrana sakinlerine kapsamlı şekilde CoronaVac aşısı yapılmasından sonra kentte salgından dolayı yaşanan vefat sayısında yüzde 95, hastaneye yatışlarda yüzde 86, yeni tespit edilen vakalarda da yüzde 80 düşüş görüldü.

Wall Street Journal’da yayımlanan haberde, Serrana’da yapılan bu deneyin, dünyada Covid-19 salgınıyla mücadele eden diğer ülkelere ümit verdiğine ve CoronaVac’ın etkinliğini kanıtlayan yeni bir delil anlamına geldiğine işaret edildi.

Kısa süre önce açıklanan diğer araştırma sonuçları da bu deneyi destekler nitelikte. Şili Sağlık Bakanlığı’ndan araştırmacıların 7 Temmuz’da The New England Journal of Medicine (NEJM) dergisinde yayımladıkları tezde, CoronaVac aşısının Şili’deki Gerçek Dünya Verileri’ne (RWD) yer verildi. Tezde, iki doz aşıdan sonra aşının etkinlik oranlarının semptomatik enfeksiyonları önlemede yüzde 65,9, yoğun bakıma yatışları önlemede yüzde 90,3, hastaneye yatışları önlemede yüzde 87,5 ve can kayıplarını önlemede de yüzde 86,3 olduğu belirtildi.

Daha sonra saygın tıp dergisi The Lancet 8 Temmuz’da, CoronaVac aşısının Türkiye’de yürütülen faz 3 denemelerinin ara verilerini açıkladı. Veriler, iki doz aşının uygulanmasından 14 gün sonra aşının semptomatik enfeksiyonu önlemede etkinlik oranının yüzde 83,5 ve hastaneye yatışları önlemede etkinlik oranının da yüzde 100 olduğunu ortaya koydu.

Bununla birlikte bazı Batılı medya kuruluşlarının tutumunda da değişiklikler oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yayın yapan kuruluş CNN tarafından Moğolistan, Şili ve Seyşeller gibi ülkelerde yapılan araştırmalara dayanılarak yayımlanan bir yazıya göre, Çin tarafından geliştirilen aşılar, ağır enfeksiyon ve ölüm sayılarının azaltılmasına yardımcı oluyor. Bu aşılar olmasaydı adı geçen ülkelerde salgın daha da kötüleşebilirdi.

Aşı Ar-Ge çalışmaları seviyesi açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Çin, aşıları küresel kamu ürünü olarak dünyaya sağlama taahhüdünü yerine getiriyor. Şu ana kadar 100’den fazla ülke ve uluslararası örgüte 500 milyon dozun üzerinde Covid-19 aşısı sağlayan Çin, gelişen ülkelere en fazla aşı sağlayan ülke oldu.

Aşı ve Bağışıklama İçin Küresel İş birliği (GAVI) ile Çinli Sinopharm ve Sinovac şirketleri arasındaki söz konusu sözleşme, dünyada, özellikle gelişmekte olan ülkelerde aşılama oranlarının artırılmasına acilen ihtiyaç duyulduğu bir zamanda imzalandı. Bu adım, COVAX’a katılan tarafların en kısa zamanda aşı temin edebilmesini sağlayacak. GAVI tarafından belirlenen COVAX kapsamındaki satın alma hedefine göre, Çin’den önümüzdeki Haziran ayı sonuna kadar 550 milyon doz Covid-19 aşısı satın alınacak. Bununla birlikte, birçok Çinli aşı üreticisi şirket de COVAX’a katılma yönündeki isteklerini belirtti. Bütün bu gelişmeler, daha fazla Çin aşısının küresel salgınla mücadeleye katkı yapacağı anlamına geliyor.