Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Tiyanşan, Oscar Ödülleri’ni kazananları ve törende öne çıkanları aktardı.

Bu yıl da pandemi ve zor koşullara rağmen Oscar Ödülleri’nin sahiplerini bulduğunu kaydeden Ediz Tiyanşan, bu yıl sosyal mesafe nedeniyle organizasyonda değişiklikler yapıldığını bildirdi.

Bir kısım katılımcının Dolby Tiyatrosu’nda diğerlerinin ise Union Tren İstasyonu’nda törenleri takip ettiğini belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bir grup kişi de törenlere dijital olarak katıldı. Gecenin kazananı ‘Nomadland’ filmiydi. Tam 6 dalda adaydı ve bunların üçünü kazandı. En iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kadın oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.

Filmin yönetmeni Chloé Zhao, Çin asıllı bir ABD vatandaşı ve en iyi yönetmen ödülünü alan Oscar tarihinde ikinci kadın oldu. Bu ödülü alan ilk Asyalı-Amerikan yönetmen olduğunu söyleyebiliriz. Bir anlamda tarihe geçen bir an olduğunu söyleyebiliriz.

Geceye damgasını vuran bir başka kadın da ‘Nomadland’ başrol oyuncusu Frances McDormand oldu. En iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi oldu. En iyi erkek oyuncu ödülünü ‘The Father’ filmindeki rolüyle Anthony Hopkins oldu. Anthony Hopkins’in bu ikinci ödülü oldu ve Oscar ödülünü alan en yaşlı oyuncu unvanını da kazanmış oldu. Irk ve cinsiyet dağılımının daha eşit olduğu bir Oscar oldu, diyebiliriz.

ÇİN, HOLLYWOOD’U GERİDE BIRAKTI

2020 boyunca sinema salonları kapalı kaldı. Hollywood bu yıl film prodüksiyonu yarışını biraz Çin’e kaptırdı, denebilir. Geçen hafta boyunca Oscarlar’ın öncesinde Çin’in en son bilet satış rakamlarına baktığımızda tarihte ilk kez Hollywood’u geride bıraktığını görüyoruz. Uzmanlar daha önce Hollywood filmlerinin Çin’e damga vurduğunu ancak artık Çin’in Hollywood ile aynı kalitede filmler yaptığını belirtiyor. Yabancı filmlerin Çin sinemalarındaki sayısının giderek azaldığı da gözleniyor.”