Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in Covid-19 aşılarının adil dağıtımına en fazla katkıda bulunan ülke olduğunu açıkladı.

Wang Yi, dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda video konferans yoluyla düzenlenen Covid-19 aşıları konulu üst düzey toplantıda konuşma yaptı.

Covid-19 salgınının iki senedir sürdüğüne işaret eden Wang Yi, uluslararası toplumun ortak çabalarıyla, küresel boyutta aşılanma çalışmalarında gözle görülür ilerleme kaydedildiğini, ancak aşı dağıtımındaki adaletsizliğin yine mevcut olduğunu belirtti.

Wang Yi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2021 yılında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Küresel Aşı İş Birliği Eylem İnisiyatifini ileri sürdü. Bu inisiyatifin çekirdeği, aşının gelişmekte olan ülkelere adil şekilde ulaşmasının hızlandırılarak, bağışıklık duvarının bir an önce oluşturulması. Çin, somut adımlarla sözlerini tuttu.”

Çin’in aşının adil dağıtımına en büyük katkıda bulunan ülke olduğuna dikkat çeken Wang Yi, dünyada kullanılan Covid-19 aşıları arasında her ikiden birinin Çin’de üretildiğini söyledi.

Wang, “Çin şu an itibarıyla 120’den fazla ülkeye 2 milyar 100 milyonu aşkın doz aşıyı tedarik etti. Aşının üretim iş birliğinde kararlı olan Çin, aşının fikri mülkiyet haklarının muafiyetini en erken destekleyen bir ülkedir. Çin ayrıca, gelişmekte olan ülkelere aşı üretimi hakkındaki teknoloji transferinde öncülük yaparak, 20 ülkeyle üretim iş birliğini yürütüyor ve 1 milyar dozluk yıllık üretim kapasitesini yarattı.” dedi.

Çin’in çok taraflı aşı iş birliğine de etkin şekilde katıldığını vurgulayan Wang Yi, Çin’in Dünya Sağlık Örgütü’nün koordinasyon rolünü destekleyerek, COVAX talebini karşılamaya öncelik verdiğini, Çin’in COVAX’a tedarik ettiği aşı sayısının 200 milyon dozu aştığını kaydetti.

Wang Yi, “Çin, bütün taraflarla birlikte, aşı iş birliğini beraber güçlendirerek, insanlığın salgın üstesinden bir an önce gelmesi için gerekli katkılarda bulunmaya ve insanlığın sağlık ortaklığını oluşturmaya hazır.” ifadelerini kullandı.