Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Özel İdari Bölgesi Komiseri Ofisi 12 Mart’ta Çin yapımı Covid-19 aşısı olan yabancıların Çin’e girişine kolaylık sağlanmasıyla ilgili bir duyuru yayınladı.

Ardından Çin’in Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Japonya, Pakistan, Filipinler, İsrail, Tayland ve Gabon gibi ülkelerdeki büyükelçilikleri de açıklama yaptı.

Açıklamalara göre, Çin ile yabancı ülkeler arasında temasların düzenli şekilde yeniden başlatılması amacıyla Çin aşısı kullanan yabancı uyruklu kişiler için Çin vizesine başvurma işlemleri basitleştirilecek.

Açıklamalarda, Çin’de yeniden üretime dönmek isteyen kişiler ve aileleri, salgın önceki taleplere göre dosyaları hazırlayacaklar. “Acil insani ihtiyacı” olanlara onay artırılacak. Çin vatandaşı veya kalıcı ikamet belgesi olanın yabancı uyruklu aile fertleri, aile buluşması, bakım, ziyaret, cenaze törenine katılma veya ağır hastaları ziyaret etme gibi amaçlarla başvurabilir.

APEC ticari seyahat belgesine sahip herkes Çin’in ana kesiminden bir kurumun davetiye mektubuyla M vizesine başvurabilir.

Vize kolaylığının şartı, Çin yapımı aşı kullanmak olacak. İstenen aralıkla 2 doz aşı kullandıktan veya ilk doz aşı olduktan 14 gün sonra başvuru yapılabilir. Nükleik asit test belgesi ve son 14 gündeki seyahat ve sağlık bildirim raporu da gerekmeyecek.