Çin Dışişleri Bakanlığı, Asya-Pasifik halkının denizaltı ve baruta değil, ekonomik büyüme ve istihdama ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere, Avustralya deniz kuvvetlerinin nükleer denizaltı birliği kurmasına yardımcı olacak. Endonezya, Malezya ve Yeni Zelanda gibi çok sayıda ülke ise ABD ve İngiltere’nin bu kararına karşı çıktıklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Zhao Lijian, Avustralya’nın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ve Güney Pasifik Nükleerden Arındırılmış Bölge Antlaşması’na taraf olduğunu, buna rağmen stratejik askeri değer taşıyan nükleer denizaltı teknolojisi aldığını hatırlattı. Çinli Sözcü Zhao, bu nedenle uluslararası toplumun Avustralya’nın nükleer silahların yayılması taahhüdünü yerine getirip getirmeyeceğinden kuşku duymakta haklı olduğunu vurguladı.

Covid-19 ve küresel ekonomiyi canlandırma gibi ortak meydan okumalarla karşı karşıya bulunulduğunu vurgulayan Sözcü Zhao, Asya Pasifik halkının denizaltı ve baruta değil, ekonomik büyüme ve istihdama ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Çinli Sözcü, ilgili ülkelerin bölgede barış ve kalkınmaya yararlı olacak adımlar atmaları gerektiğini söyledi.