Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin-Avrupa tren seferlerinin, uluslararası toplumun yeni koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelesine ve küresel ekonomiye “Çin enerjisi” kattığını belirtti.

Sözcü Zhao, günlük basın toplantısında, dünya Covid-19 salgınıyla mücadele halindeyken Çin-Avrupa yük treni seferlerinin sorunsuz devam etmesinin, birbirine yardım etme, acıları ve sevinçleri paylaşma ve insanlığın kader ortaklığını kurma mesajlarını verdiğini söyledi. Zhao Lijian, söz konusu tren seferlerinin, uluslararası toplumun Covid-19 salgınıyla mücadelesine ve küresel ekonomiye “Çin enerjisi” kattığını kaydetti.

Çin-Avrupa yük treni seferlerini kadim İpek Yolu’nun “demir kervanları” olarak nitelendiren Sözcü Zhao, “Çin-Avrupa trenleri, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan önemli bir yeşil kanal haline geldi. Yeni yılda Avrupa istikametindeki ilk yük treni yola çıkmıştır, hayırlı olsun! Çin-Avrupa yük trenleri, dünya ülkelerinin salgının üstesinden gelmesine ve Kuşak ve Yol kapsamındaki uluslararası iş birliğinin yoğunlaştırılmasına daha büyük katkıda bulunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Edinilen bilgiye göre, 2020 yılında gerçekleştirilen Çin-Avrupa tren seferleri 10 bini aşarak rekor seviyeye ulaştı.