Çin’in Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımlarına karşılık olarak, Çin’in egemenliğine ve çıkarlarına zarar verdikleri, kötü niyetli şekilde yalan ve dezenformasyon yaydıkları gerekçesiyle Avrupa’dan 10 kişi ve 4 kuruluşa yaptırım uygulayacağı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, ilgili kişilerin ve ailelerinin Çin’in ana kesimi ile Hong Kong ve Makao özel idari bölgelerine girmesinin, bu kişiler ile ilgili oldukları şirket ve kuruluşların Çin’le ticaret yapmasının yasaklandığı belirtildi.

AB, 22 Mart’ta sözde Xinjiang’daki insan hakları durumunu bahane ederek Çin’den kişi ve kuruluşlara tek taraflı yaptırım uygulama kararı aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, AB’nin girişiminin gerçekleri çarpıtarak Çin’in iç işlerine kabaca müdahale ettiği gibi, uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarını açıkça ihlal ettiği ve Çin-AB ilişkilerine büyük zarar verdiği belirtilerek, Çin’in bu girişime kesinlikle karşı çıktığı ve bu girişimi en sert dille kınadığı vurgulandı.

Çin hükümetinin ulusal egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını koruma konusundaki kararlılığının sarsılamayacağına dikkat çekilen açıklamada, Çin’in AB’yi hatalarının ciddiyetini anlayarak onları düzeltmeye, riyakârca çifte standart uygulamayı bırakmaya ve diğer ülkelerin iç işlerine müdahalede bulunmayı durdurmaya çağırdığı, aksi takdirde Çin’in daha sert karşılıklar verebileceği ifade edildi.

Çin’in yaptırım listesinde Avrupa Parlamentosu’ndan Reinhard Butikofer, Michael Gahler, Raphael Glucksmann, Ilhan Kyuchyuk ve Miriam Lexmann, Hollanda Meclisi’nden Sjoerd Wiemer Sjoerdsma, Belçika Federal Meclisi’nden Samuel Cogolati, Litvanya Cumhuriyeti parlamentosu Seimas’tan Dovile Sakaliene, Alman akademisyen Adrian Zenz ve İsveçli akademisyen Bjorn Jerden ile AB Konseyi Siyaset ve Güvenlik Komitesi, Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komitesi, Almanya Mercator Çin Araştırmaları Enstitüsü ve Danimarka Demokrasiler İttifakı Vakfı bulunuyor.