Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Avustralya’nın Solomon Adaları’nın egemenliğine ve kendi gücüne dayanıp, Çin’le güvenlik iş birliği geliştirmesi hakkında asılsız değerlendirme, baskı ve zorlama yapmayı durdurması gerektiğini vurguladı.

 Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, kısa süre önce Solomon Adaları Dışişleri Bakanı Jeremiah Manele ile Brisbane kentinde bir araya gelerek Avustralya’nın öteden beri Solomon Adaları’nın egemenliğine dayanarak verdiği kararlara saygı gösterdiğini, ancak Çin ve Solomon Adaları arasında imzalanan güvenlik iş birliği anlaşmasındaki “şeffaflık eksikliğinden” derin endişe duyduğunu belirtti.

Konuya değinen sözcü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında Solomon Adaları da dahil olmak üzere Pasifik ada ülkelerinin hepsinin bağımsız ve egemen ülkeler olduğuna işaret ederek Avustralya’nın Solomon Adaları’nın egemenliğine saygı gösterme sözünü tutması gerektiğini vurguladı.

Zhao, “Çin ve Solomon Adaları arasında imzalanan güvenlik anlaşması, iki ülkenin kutsal haklarına, uluslararası hukuk ve uygulamalara uygundur. İki ülke arasındaki güvenlik iş birliği dışa açık, şeffaf olup, üçüncü bir tarafı hedef almıyor, aynı zamanda Solomon Adaları ve Güney Pasifik bölgesindeki ortak çıkarlara uygundur.” diye yineledi.

Çinli sözcü, Çin’in Solomon Adaları’nda askeri üs kurması söyleminin tamamen az sayıdaki kötü niyetli insanların uydurduğu bir yalan olduğunu da dile getirdi.

Sözcü, “Avustralya, ada ülkeleriyle iletişim kurmadan ve müzakere etmeden, ABD ve İngiltere gibi bölge dışındaki ülkelerle bir askeri bloğu kurarak bir silahlanma yarışını teşvik etti ve Güney Pasifik bölgesine nükleer silahların yayılması riskini getirdi.” ifadesi kullandı.

Zhao, Avustralya’nın ilgili davranışının dışarıya kapalı ve şeffaf olmayan bir eylem olduğunu değerlendirdi.