Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Avustralya’nın ülkeler arasındaki normal iletişimi siyasallaştırmaya son vermesi ve girdiği yanlış yolda daha ileriye gitmemesi gerektiğini söyledi.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, komisyon ve Avustralya Federal Hükümeti’nin ilgili departmanları tarafından ortaklaşa yönetilen Çin-Avustralya Stratejik Ekonomik Diyalog mekanizması kapsamındaki tüm faaliyetler süresiz olarak askıya alındı.

Çin’in konu hakkındaki tutumunu aktaran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugünkü olağan basın toplantısında, sağlıklı ve istikrarlı bir Çin-Avustralya ilişkisinin her iki ülkenin de temel çıkarına uyduğuna inandıklarını, karşılıklı saygı ve güvenin ülkeler arasındaki diyalog ve somut iş birliğinin ön koşulu olduğunu vurguladı.  

Sözcü Wang, “Avustralya bir süredir Çin’in ciddi girişimini göz ardı ederek sözde ulusal güvenlik gerekçesiyle iki ülkenin ekonomik ve ticari, kültürel ve beşeri alanlardaki iş birliği projelerinde edinilen sonuçlara yönelik kısıtlamalar ve baskıları pekiştirmektedir. Bu davranış iki ülke arasındaki karşılıklı güveni, normal iletişim ve iş birliğinin temelini zarar etti. Çin buna gerekli ve uygun yanıt vermek zorundadır, Avustralya tarafı bunun için tüm sorumlulukları üstlenmelidir.” dedi.

Sözcü, “Avustralya’nın Soğuk Savaş zihniyetini ve ideolojik önyargıları terk ederek Çin’in gelişimine ve Çin-Avustralya iş birliğine objektif bir bakış açısıyla yaklaşmalıdır.” ifadesini kullandı.