Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Avustralya’nın Çin’e ve Çin’in gelişme yoluna rasyonel bir tavırla yaklaşması ve bulunduğu yanlış yolda ilerlemeye devam etmemesi gerektiğini açıkladı.

Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Frances Adamson kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin ile Avustralya arasındaki ilişkilerin bir dizi zorluktan geçmekte olduğuna işaret etti. Adamson diğer yandan Avustralya’nın Çin ile yapıcı ilişkiler kurmaya hazır olduğunu, ancak Çin’in önemli ulusal çıkarları konusunda Avustralya’dan taviz vermesini beklediğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlediği basın toplantısında Adamson’un açıklamasını değerlendirdi.

Sözcü Wang, Avustralya’nın Çin’e ve Çin’in gelişme yoluna rasyonel bir tavırla yaklaşması, karşılıklı güven ve gerçekçi iş birliğini pekiştirmeye yönelik girişimler yapması ve bulunduğu yanlış yoldan dönmesi gerektiğini kaydetti.

Sağlıklı ve istikrarlı ilişkilerin iki ülkenin halklarının temel çıkarlarına uyduğuna dikkat çeken Wang, ikili ilişkilerde yaşanan zorlukların, Avustralya’nın Çin’in iç işlerine kabaca karışmasından, çıkarlarını çiğnemesinden ve Çin’e ticari ayrımcılık uygulamasından kaynaklandığını belirtti.

Wang Wenbin, “Avustralya tarafı, Çin tarafının kuralları ihlal ettiğini ileri sürüyor. Ancak Avustralya Çin ile iş birliği sözleşmesini bozarak, ikili olağan değişim ve ortaklığı kasten zedelemeye çalışmıştır. Adeta kendisi hasta olduğu halde başkalarının ilaç içmesini istemektedir. Böyle bir tavır, sorunları çözmeyecektir. ” diye konuştu.