Çin Devlet Konseyi’ne bağlı yeni koronavirüs salgınını önleme ve kontrol kuruluşu tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, 1 Şubat’ta başlayacak Bahar Bayramı tatilinde insanların hareket etmeleri ve bir araya gelmelerinin büyük çaplı bir salgına yol açma olasılığının büyük olmadığı ifade edildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan salgınla mücadele çalışmalarıyla ilgili uzman ekibin başkanı Liang Wannian, Bahar Bayramı tatili yaklaşdıkça, insan hareketi ve buluşmaların artmasının salgının yayılma riskini artırabileceğini dile getirdi.

Ancak ulusal sağlık komisyonu tarafından yapılan bazı analizlere göre, mevcut salgın önleme ve kontrol tedbirlerinin ciddi bir şekilde uygulanması, insanların aşılanma, maske takma, elleri yıkama ve mümkün oldukça az buluşma gibi kurallara uymaları halinde, adı geçen riskten kaçınılabilir. Salgın çıksa bile hızla tespit edilip, müdahale edilebilir.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun kapsamlı analizlere dayanarak yaptığı açıklamada, Bahar Bayramı tatilinde insanların hareket etmeleri ve bir araya gelmelerinin büyük çaplı bir salgına yol açma olasılığının büyük olmadığı belirtildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, ayrıca mevcut salgın önlem ve kontrol tedbirlerinin sürdürülmesinin günümüzdeki en uygun seçenek olduğuna ifade etti.