Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Rusya ile Ukrayna’nın barış görüşmelerini başlatmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Wang Yi dün Güney Kore Dışişleri Bakanı Chung Eui-yong ile video konferans yoluyla görüştü.

Wang görüşmede Ukrayna’daki Çinlilerin güvenliğine büyük önem verdiklerini belirtti. Wang, Ukrayna’daki Çinli öğrenciler, şirket çalışanları ve Çin kökenlilerin Çin ile Ukrayna arasındaki dostluk ve ni artıran köprü olduklarına işaret etti. Çin Dışişleri Bakanlığı’nın acil duruma karşı koordinasyon mekanizmasını zamanında başlattığına dikkat çeken Wang, ilgili taraflarla sıkı temasta bulunarak Çinliler ve Çin kuruluşlarının güvenliğini sağlamak üzere gerekli bütün tedbirleri alacaklarını dile getirdi.

Ukrayna’nın farklı çevrelerine ülkede yaşayan Çinlilere gösterdikleri özenden dolayı teşekkür eden Wang, Ukrayna’dan uluslararası sorumluluğunu üstlenerek sivillerin mal ve can güvenliğini korumasını beklediklerini kaydetti.

Wang, Ukrayna krizinin barış yoluyla çözülmesi için gösterilen bütün çabaları desteklediklerini belirtti.

Rusya ile Ukrayna’nın barış görüşmelerini başlatmasını olumlu karşılayan Wang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan Çin’in gerginliğin gevşetilmesi ve barışa kavuşulması için yapıcı rol oynamaya devam edeceğini dile getirdi.