Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Batı ülkelerinin Çin’i insan hakları konusunda suçlamasının, dünyanın bu alanda ilerlemesini baltaladığını ifade etti.

Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, Batılı ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi oturumunda insan hakları bahanesiyle Çin’in içişlerine karıştığını, konuyu siyasileştirmeye çalışan söz konusu ülkelerin bu eylemleriyle dünyanın insan hakları alanında gelişmesine zarar verdiğini belirtti.

Oturumda Xinjiang, Tibet ve Hong Kong gibi konularda Çin’e yöneltilen mesnetsiz suçlamalara kararlılıkla karşı çıktıklarının altını çizen Sözcü Wang, “Her zaman halk merkezli çalışmalara odaklanan Çin Komünist Partisi ve Çin hükümeti, yaşama ve kalkınma haklarını en önemli insan hakları olarak değerlendiriyor. Çin hükümeti, vatandaşlarının ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel ve çevresel haklarını geliştirmek ve toplumda adaleti korumak için büyük çaba gösteriyor. Şu an, Çin insan hakları konusunda en iyi döneminde. Önyargısı olmayan herkes bu gerçeği net şekilde görebilir. ” ifadelerini kullandı.

Wang Wenbin, 100 milyon yoksul Çin vatandaşının yoksulluktan kurtulmasının, insan haklarını korumada kaydettikleri tarihi bir başarı olduğunu ve Çin’in insan haklarını koruma çalışmalarını karalamaya çalışan ülkelere sert bir cevap niteliği taşıdığını sözlerine ekledi.