Çin Dışişleri Bakanlığı, bazı Batılı siyasetçilerin Hong Kong polisinin meşru kolluk faaliyetlerine iftira atmasına kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere dışişleri bakanlarının Hong Kong polisinin uygulamalarıyla ilgili yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Zhao, “Hong Kong polis birimlerinin meşru kolluk faaliyetleri olgular ve kanıtlara istinaden yürütülüyor. Bu, aynı zamanda Ulusal Güvenlik Yasası’nın otoritesini kararlılıkla savunan ve Hong Kong’un uzun vadeli istikrarını sağlayan gerekli bir adım.” dedi.

Sözcü Zhao, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nı ve diğer yasaları ihlal eden herkesin yasalar doğrultusunda cezalandırılacağını belirtti.

Sözcü, Ulusal Güvenlik Yasası’nın uygulanmaya başlamasından bu yana Hong Kong’da ulusal güvenliğin sağlandığını, Hong Kongluların yasal hak ve özgürlüklerinin daha güvenli bir ortamda korunduğunu kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Hong Kong polisinin “Çin’in Yurtsever Demokratik Hareketlerini Destekleyen Hong Kong İttifakı” adlı Çin karşıtı grubun üyelerini yasalar doğrultusunda tutuklamasını ve Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nı eleştirmişti.