Xinhua

Çin ilaç şirketlerinin ürettiği Covid-19 aşıları ile ilgili son iki gelişme cesaret verici: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) salı günü Sinovac’ın CoronaVac aşının acil kullanımını onayladı ve ikinci Çin aşısının dünyada daha geniş bir şekilde kullanılmasının yolunu açtı. The Journal of the American Medical Association (JAMA) dergisinde geçen hafta yayınlanan bir araştırmaya göre, Sinopharm’ın iki inaktif aşısının insanlar üzerindeki 3 evre denemelerde Covid-19’a karşı etkili olduğunu gösterdi.

DSÖ’nün onayına göre, Sinovac aşısının etkinlik sonuçları, aşılananlardın yüzde 51’inde semptomatik hastalığı engellediği ve incelenen grubun yüzde yüzünde ağır Covid-19’u ve hastaneye kaldırılmayı önlediğini gösterdi. Ek olarak, DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un belirttiği gibi, CoronaVac’ın kolay depolama imkânı, bu aşıyı düşük kaynaklı durumlara çok uygun hale getirdi. Basitçe söylemek gerekirse, bu aşı az gelişmiş ülkelerdeki insanlar için bir nimet.

Sinopharm’ın iki inaktif aşısına gelince, JAMA’da yayınlanan çalışma semptomatik Covid-19 vakalarında sırasıyla yüzde 72,8 ve 78,1’lik etkililik düzeyleri olduğunu gösterdi ve çok nadir kötü yan etkiler bildirildi. Bu dünyada inaktif olan Covid-19 aşılarının yayınlanan ilk 3. evre incelenme sonuçları. Bu çalışma ayrıca Çin’in bir şekilde aşı verilerini gizlediği şüphelerine güçlü bir yanıt. Hayır, Çin bunları saklamıyor, son evre denemeler, Covid aşını denemek için yeterince Covid-19 vakasının olmadığı ülke içinde yapılamadığı için, sonuçların açıklanması biraz zaman alıyor.

Denemeler düzenlemelerin, dilin ve diğer koşulların farklı olduğu diğer ülkelerde yapıldığı ve sınır ötesi iş birliği gerektiği için, verileri toplama, makaleyi yazma ve sonunda böyle bir hâkim denetimli çalışmayı yayınlamanın biraz uzun zaman alması şaşırtıcı değil.

ÇİN ULUSLARARASI TOPLUMA 350 MİLYON DOZDAN FAZLA AŞI VERDİ

Dışardaki klinik denemeler dışında, gerçek dünyadaki çalışmalar da etkileyici. Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin mayıs ayında Bloomberg’e yaptığı açıklamada, başkent Cakarta’da 25 bin 374 sağlık çalışanını Sinovac aşılarının ikinci dozlarını vurdurduktan son 28 gün izledi ve aşının bu çalışanların tamamını ölümden kurtardığını ve aşıdan 7 gün kadar gibi kısa bir zamandan sonra izlenenlerin yüzde 96’sının hastaneye kaldırılmasını engellediğini belirlediklerini söyledi.

Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinin küçük Serrana kasabasında yapılan dünyada daha önce benzeri görülmemiş bir deneyde, yerel yetkililere göre, kasabadaki yetişkinlerin yüzde 75’inin Sinovac’ın CoronaVac aşısının iki dozunu vurdurmasından sonra, Covid-19’dan ölümler yüzde 95 oranında, hastaneye kaldırılma yüzde 86 ve semptomların olduğu vakalar yüzde 80 oranında azaldı.

Çak az gelişmiş ülkelerdeki aşıların stoklanması ve ihracı ile bağlantılı olarak, salgın son zamanlarda “kuzeyde azalırken güneyde artıyor.”

Bunun aksine, Çin aşıları erkenden paylaşmaya kararlı. Çin kendi talebini karşılarken, uluslararası topluma 350 milyon dozdan fazla aşı verdi. Bu bazı Batılı ülkelerin “önce biz” yaklaşımı ile tam bir zıtlık içinde.

Çin, Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) erken bir zamanda Covid-19 aşılarının patent haklarının askıya alınması kararını destekliyor ve ayrıca küresel aşı eşitsizliğini ortadan kaldırmak için yeni yardımlarda bulunmak amacıyla, kendi aşı işletmelerinden diğer gelişmekte olan ülkelere teknoloji transferini ve ortak üretimi de destekliyor.

Çin böyle yaparak, aşıların adil dağılımını teşvik ediyor ve aşı milliyetçiliğine direnmek için konuştuğu gibi davranıyor.