Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bazı politikacıların, yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının kaynağı konusunda bir şeyler gizliyor olabileceklerini belirtti.

İngiltere merkezli Financial Times gazetesinde yer alan habere göre, İtalya’daki iki laboratuvarın araştırmacıları, 2019 yılının Ekim ayından önce toplanan kan örneklerinde Covid-19 antikoru tespit ettiklerini ifade etti.

Günlük basın toplantısında konuya değinen Sözcü Zhao, son günlerde 2019 yılının ikinci yarısında birçok ülkede Covid-19 vakalarının görüldüğüne ilişkin raporların arttığını, ABD yönetiminin ilk vakayı açıklamasından önce de ülkenin en az 5 eyaletinde vaka görüldüğünü kaydetti.

ABD’nin salgının kaynağıyla ilgili olarak bir şeyler gizliyor olabileceğini söyleyen Zhao, “Salgının kaynağını araştırma çalışmaları bilimsel bir konudur, dünya ülkelerindeki bilim insanları tarafından ortaklaşa gerçekleştirilmelidir. Ancak, ABD’deki bazı politikacılar kendi siyasi çıkarlarını korumak için salgının kaynağına dair araştırma çalışmalarını siyasileştirmeye çalışıyor ve üzerine düşen sorumluluğu başka ülkelere yüklemek istiyor.” ifadelerini kullandı.

Zhao, ABD’nin Fort Detrick üssündeki laboratuvarın şüphe verici olduğunun altını çizerek, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) laboratuvara yönelik soruşturma yapmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi.