Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bazı ülkelerin Xinjiang bahanesiyle Çin’in içişlerine karışmayı durdurması gerektiğini belirtti.

12 Mart gününde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 64. oturumunda 64 ülke adına konuşan Küba Temsilcisi, Çin’in Xinjiang konusundaki tutumunu desteklediklerini, bazı ülkelerin Xinjiang’ı bahane ederek Çin’in içişlerine karışmaması gerektiğini ifade etti.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili konuşan Sözcü Zhao, “Xinjiang hususunun insan haklarıyla alakası yoktur. Bu bir terör, aşırıcılık ve ayrılıkçılıkla mücadele meselesidir. Xinjiang bölgesinde soykırım, zorla çalıştırma ve dini baskı gibi sorunlar hiç yaşanmamıştır. Bilgisizlik ve ön yargılarla ortaya atılan söz konusu iddialar, kötü siyasi amaçlara hizmet eder ve gerçeklere aykırıdır.” dedi.

Birçok gelişmekte olan ülkenin tarafsız bir tutum izleyerek Çin’in Xinjiang’da aldığı önlemlere destek verdiğini dile getiren Zhao, bazı ülkelerin ideolojik önyargılardan sıyrılıp insan hakları konusunda çifte standart uygulamaktan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.