Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nı boykot etmeyi amaçlayan girişimlerin uluslararası toplum tarafından kabul görmediğini ve başarısızlığa uğrayacağını söyledi.

Zhang Jun, Çin ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından hazırlanan Olimpiyat Ateşkesi Kararı’nın 76. BM Genel Kurulu’nda onaylanmasından sonra basına açıklamalarda bulundu.

Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın profesyonel sporcuların yanı sıra, kar ve buz sporlarını sevenlere bir şenlik yaşatacağına dikkat çeken Zhang, Kış Olimpiyat Oyunları’nın başarıyla düzenlenmesinin, bazı ülkelerin yetkililerinin oyunlara katılıp katılmamasına bağlı olmadığını kaydetti.

Çin’in Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın ev sahibi olarak dünyanın dört bir yanından misafirleri memnuniyetle ağırlayacağını dile getiren Zhang, “Ancak bazı kişilerin boykot girişimlerine ‘gelseniz de gelmeseniz de Olimpiyat Oyunları yapılacak ve başarıyla tamamlanacak’ şeklinde cevap verebilirim.” ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nden  bazı siyasetçilerin diplomatik boykot çağrılarının Soğuk Savaş zihniyetini yansıttığını ve sporu siyasileştirme ve provokasyon yapma amacı taşıdığını ifade eden Zhang, bu girişimlerin söz konusu ülkelerin kendilerini izole etmesinden, diğer ülkeleri karşısına almaktan başka sonuç vermeyeceğini sözlerine ekledi.