Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerikalı hükümet yetkilisinin Çin’in Xinjiang’da “etnik soykırım” yaptığı iddiasını yalanlayarak, Biden yönetiminin Xinjiang’ın istikrarlı geliştiği gerçeğini görmesini ümit ettiklerini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin hükümetinin Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde etnik azınlıklara mensup çok sayıda vatandaşı tutuklayıp zorla kısırlaştırarak soykırım yaptığını iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında Blinken’in iddialarını yalanladı.

Zhao Lijian, Mike Pompeo gibi bir avuç ABD’li siyasetçinin Xinjiang’la ilgili çirkin yalanlarını asla kabul etmeyeceklerine dikkat çekerek, Pompeo’nun Çin karşıtı yorumlarının artık tarihe karıştığını belirtti.

Çinli Sözcü, “Biden yönetiminden ilgili şahsiyetlerin, Xinjiang’ın istikrarlı şekilde geliştiği gerçeğini görmelerini ve sorunları rasyonel şekilde çözmeye çalışmalarını umuyoruz. Çin dış güçlerin Xinjiang üzerinden iç işlerine karışmasına kararlılıkla karşı çıkacak ve egemenliği ile kalkınma çıkarlarını kararlılıkla koruyacaktır. ” diye konuştu.

Zhao Lijian, çirkin yalanların ve karalama çabalarının Xinjiang’ın istikrarını zedeleyemeyeceği gibi gelişmesini de engellemeyeceğini vurguladı.