Çin Bilimler Akademisi ve Çin Mühendislik Akademisi’nin genel kurul toplantıları ile Çin Bilim ve Teknoloji Derneği’nin ulusal kongresi geçen günlerde başkent Beijing’de düzenlendi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Büyük Halk Salonu’nda birleşik olarak düzenlenen toplantılara katılarak bir konuşma yaptı. Xi, Çin’in bilim insanlarının ortak çabalarıyla bilimsel ve teknolojik araştırmalarda eşi görülmemiş başarılar kaydettiğini belirtti.

Bilim ve teknoloji, tüm ülkelerin gelişmesinde kritik bir rol oynar. “Bilim ve teknoloji, birincil üretim gücüdür.” ifadesinin doğru olduğuna şüphe yok. Bir ülkenin savunma gücü, sanayisi ve halkın yaşam seviyesi, bilim ve teknolojinin gelişme seviyesiyle doğrudan ilişkilidir.

BAŞARILAR DİKKAT ÇEKİYOR 

Çin’in bilimsel ve teknolojik araştırmalarda kaydettiği büyük başarılar tüm dünya tarafından ilgiyle izleniyor. 2017 yılında inşa edilen 55 kilometre uzunluğundaki Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü dünyadaki en uzun köprü olma özelliği taşıyor.

Çin, Covid-19 salgınının başlamasından sonra çok kısa bir süre içinde aşı geliştirdi. Birçok ülke, Çin menşeli aşıları satın aldı, Çin aşılarının güvenli ve etkili olduğunu açıkladı. Bu gelişme, Çin’in biyoloji ve biyoteknolojiler alanında geldiği noktanın, uluslararası toplum tarafından da kabul edildiğini gösteriyor.

Bunun yanı sıra, Huawei tarafından geliştirilen 5G teknolojisi ve Harmony-OS adlı mobil işletim sistemi gibi yenilikler de tüm dünyaca yakından takip ediliyor.

HÜKÜMETTEN BİLİM VE BİLİM İNSANLARINA DESTEK

Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasında, hükümetin bilim insanlarının çalışmalarına her türlü kolaylığı sağlayacağını da ifade etti.

Çin Bilim ve Teknoloji Derneği’nin ulusal kongresine katılan üyelerden Profesör Feng Xiaojuan, yaptığı konuşmada, bilim ve teknoloji alanındaki reformların derinleştirilmesiyle ülkedeki bilimsel inovasyonun daha da hızlandırılacağını söyledi.  

Çalışma ortamlarından ve yaşam koşullarından memnun Çinli bilim insanları, gelecekte bilimsel araştırmalarda daha da büyük başarılara imza atacak. Çin’in bilimsel araştırma seviyesi yükselecek.

“MELEZ ÇELTİĞİN BABASI”NIN ÖLÜMÜ TÜM DÜNYAYI ÜZDÜ 

İnsanlık için kader ortaklığı oluşturulması çağrısını ortaya koyan Çin, açıklık ve hoşgörü ruhunu savunarak, bilim ve teknoloji alanında tüm dünyayla iş birliği yapmaya, tüm ülkelerle kendi yürüttüğü bilimsel araştırmaların sonuçlarını paylaşmaya da hazır.

“Melez çeltiğin babası” olarak anılan Yuan Longping, geçen günlerde yaşamını yitirdi. Birçok ülkeden liderler ile BM dâhil önde gelen uluslararası teşkilatlar Çin’e başsağlığı dileğinde bulundu. Tüm dünyadan medya kuruluşlarında ve sosyal medyada Yuan’ın ölüm haberi büyük ilgi görürken, Çinli bilim insanı minnetle anıldı.

Uluslararası kamuoyu, Yuan Longping’in bulduğu melez çeltik sayesinde yüz milyonlarca insanın açlık sorununun çözüldüğü konusunda hemfikir ve bu yüzden onu bir kahraman olarak niteliyor.

İşbirliği, kazan-kazan ve ortak gelişme, gelecekte dünyanın gündemindeki başlıca konular olacak. Tüm ülkeler, anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak açık bir tutumla ekonominin küreselleşme sürecine katkı sağlarsa dünyanın kalıcı refahı ve sürdürülebilir kalkınması da korunacak.