Çin Dışişleri Bakanlığı, Taiwan’ın bağımsızlığını destekleyen bir avuç şahsın ve yabancı siyasetçinin siyasi şovlarının Çin’in birleşme sürecini engelleyemeyeceğini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi’nin bazı üyeleri kısa süre önce Çin’in Taiwan Adası’na apar topar ziyarette bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında gelişmeyi değerlendirdi.

Wang Wenbin, ABD Kongresi’nin bazı üyelerinin Taiwan’a ziyarette bulunmalarının, “Tek Çin” ilkesine ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiriye aykırı olduğuna işaret ederek, Çin’in buna kararlılıkla karşı çıktığını ve bu konuda ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğunu kaydetti.

Sözcü Wang Wenbin, Taiwan’ın Çin’in bölünmez bir parçası olduğuna, Tek Çin ilkesinin de uluslararası toplumca kabul gördüğüne dikkat çekerek, Çin’in birleşmesinin tarihin engellenemez bir eğilimi olduğunu belirtti.

Sözcü, Taiwan’ın bağımsızlığını destekleyen bir avuç şahsın ve yabancı siyasetçinin şovlarının, Çin’in birleşme sürecine ket vuramayacağını ve 180 ülkenin ısrarcı olduğu “Tek Çin” politikasını değiştiremeyeceğini vurguladı.

Wang Wenbin, bir avuç ABD’li siyasetçinin Taiwan’ın bağımsızlığından yana olan güçlerle iş birliği yapmasını tehlikeli bir siyasi oyun olarak nitelendirerek, en sonunda zararlı çıkan tarafın yine ABD olacağını söyledi.

Sözcü, Çin’in birleşmesini engellemeye yönelik her türlü eylem ve komplonun suya düşeceğinin altını çizdi.