Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün “Hong Kong: ‘Bir Ülke İki Sistem’ Kapsamındaki Demokratik İlerleme” başlıklı bir beyaz kitap yayınlandı.

HKSAR’IN GİDİŞATI ÖZETLENDİ

Beyaz kitapta, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin (HKSAR) demokrasi tarihinin gidişatı hatırlatılırken, merkezi hükümetin bu konudaki yasal güvencesi ve tutumu yinelendi.

1997’de anavatana dönmeden önce İngiliz yönetimi altındaki Hong Kong’da demokrasi olmadığı belirtilen beyaz kitapta Çin hükümetinin Hong Kong üzerinde egemenliğe tekrar sahip olmasından sonra “Bir Ülke, İki Sistem” temel politikasını uygulayarak, HKSAR demokrasisini başlattığı belirtildi.

Raporda, Hong Kong’daki Çin karşıtı provokatör ve bunların arkasındaki dış güçlerin Hong Kong’un demokrasiye doğru ilerlemesini engellemekten sorumlu olduğu gerçeği defalarca kanıtlandı.

Beyaz kitapta, son yıllarda Hong Kong’daki siyasi kargaşaya son vermek için Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve merkezi hükümet tarafından bir dizi önemli kararın alındığı kaydedildi. Çin’in anayasası ve Hong Kong Temel Yasası doğrultusunda merkezi hükümetin HKSAR üzerindeki genel yargı yetkisinin güçlendirilmesi gibi önlemlerin Hong Kong’u düzene yeniden kavuşturduğu ve demokratik sürecin doğru bir yöne döndürdüğüne işaret edildi.

HONG KONG’UN DEMOKRASİSİ İÇİN “TEMEL GARANTİ”

“Bir Ülke İki Sistem” politikası, ÇKP ve Çin hükümeti tarafından temel bir uzun vadeli politika olarak onaylandı. Beyaz kitapta, bu politikanın Hong Kong’da çok başarılı bir şekilde uygulandığı kanıtlanırken canlılığı ve dayanışmayı gösterdiği belirlendi.

Kitapta “Bu politikanın kalıcı uygulanması gerekiyor. Bu, HKSAR’un demokrasisinin gelişmesine temel garanti oluşturdu. ” ifadelerine yer verildi.

Beyaz kitapta, ÇKP ve Çin hükümetinin “Bir Ülke İki Sistem” politikası ve Hong Kong Temel Yasası temelinde Hong Kong’un somut koşullarının göz önünde bulundurularak, Hong Kong’a özgü olan bir demokratik yolu inşa etmekte kararlı olduğuna dikkat çekildi.

Beyaz kitapta Hong Kong’un demokrasi sisteminin başka bir modelin kopyası olmaması gerektiği, bundan daha ziyade, Hong Kong’un özelliklerine uygun demokrasiye giden bir yolun araştırılması gerektiği vurgulandı.