Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserinin (OHCHR) siyasi baskıya boyun eğdiğini ve Çin’e yanlış suçlamalar yönelttiğini belirterek, insan hakları meselelerinin siyasallaştırılmasına karşı çıktıklarını kaydetti.

Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında, bir ülkenin insan hakları durumunu en iyi kendi halkı değerlendirebilir dedi. Halkın, insan hakları davasının hakemi olduğunu dile getiren Wang Wenbin, ilgili uluslararası kuruluşların anketlerine göre, Çin halkının Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) liderliğindeki Çin hükümetinden memnuniyet oranının yıllar içinde yüzde 90’ı aştığını ifade etti.

Wang Wenbin, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin kapısının her zaman açık olduğunu ve İnsan Hakları Yüksek Komiserinin Xinjiang’a ziyaret yapmasını beklediklerini ve ziyaret programı için temasın korunduğunu ifade etti. Wang Wenbin, ancak ziyaretin suçluluk varsayımına dayalı sözde soruşturma yürütmek yerine, iki taraf arasındaki temas ve iş birliğini artırmayı amaçlaması gerektiğini ve siyasi manipülasyona dönüşmesine kesinlikle karşı çıktıklarını kaydetti.