Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Biyolojik Silahlar Sözleşmesi’ne (Bakteriyolojik ve Toksin Silahların Geliştirilmesi, Üretilmesi ve Depolanması Yasaklanması ve İmha Edilmesi Sözleşmesi) her zaman destek verdiklerini ve biyolojik silahların denetim mekanizmasına ilişkin görüşmelerin yeniden başlatılmasını istediklerini belirtti.

Biyolojik Silahların Sözleşmesi’ne taraf olan ülkeler bugün bir toplantı düzenlediler. 2001 yılında biyolojik silahların çok taraflı denetim mekanizmasına ilişkin görüşme sürecinden çekilen Amerika Birleşik Devletleri (ABD), bugüne kadar yine görüşmelerin yeniden başlatılmasını reddetti.

Wang, Covid-19 virüsünün kaynağını araştırmak bahanesiyle Çin’deki laboratuvara denetim yapmak isteyen ABD’nin, kendisinin biyolojik laboratuvarın araştırılmasındaki tutumuna aykırı olduğunu ifade etti.

Wang, “ABD daha önce yaptığı açıklamada, biyolojik araştırma alanındaki teknolojilere denetim yapılamayacağını belirtmişti. O zaman, Wuhan laboratuvarına yönelik araştırmanın yeniden başlatılması, gerçekten siyasi zorbalıktır.” ifadelerini kullandı.