Çin Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Doğu Kudüs’teki gerginliği yumuşatmak için harekete geçmesi gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying olağan basın toplantısında, Güvenlik Konseyi’nde önceki gün Doğu Kudüs’teki gerginlik nedeniyle yapılan acil toplantıya ve toplantının sonuç belgesinin yayımlanmasının engellerle karşılaşmasına ilişkin haberleri değerlendirdi.

Hua, son günlerde Doğu Kudüs’te Filistin halkı ile İsrail emniyet güçleri arasında ciddi çatışmalar yaşandığını, Filistin-İsrail gerginliğinin sürekli tırmandığını ve uluslararası toplumun bu durumdan büyük kaygı duyduğunu anımsattı.

Güvenlik Konseyi’ne mayısta dönem başkanlığı yapan Çin’in, Doğu Kudüs’teki durumu görüşmek için kısa süre önce acil toplantı düzenlediğini dile getiren Sözcü, “Güvenlik Konseyi üyeleri, söz konusu bölgedeki çatışmalardan büyük kaygı duyuyor ve sivillere yönelik şiddet girişimlerinin durdurulması ve uluslararası yasalara uyulması çağrısında bulunuyor. Çin, ilgili ülkelerle beraber Güvenlik Konseyi Başkanı’nın basın bildirisinin taslağını hazırladı. Birçok ülke taslağı desteklediğini belirtti ancak maalesef, henüz bildirinin açıklanması hakkında fikir birliğine varılamadı.” diye konuştu.

Çin’in sivillere yönelik şiddeti kınadığına işaret eden Hua Chunying, ilgili taraflara provokasyon girişimlerinden kaçınıp, şiddetin azaltılmasına yardımcı olacak adımlar atma ve bölgenin bir an önce barış ile istikrara kavuşmasını hızlandırma çağrısında bulunduklarını ifade etti. Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin’e göre, mevcut gerginlik karşısında Güvenlik Konseyi harekete geçmeli. Güvenlik Konseyi’nin iki devletli çözüme dair taahhüdünü ve desteğini yineleyerek, gerginliğin yumuşamasını hızlandırması ve uluslararası barış ile güvenliği savunma sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir. Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı olarak Çin, konseyin bir an önce harekete geçmesini hızlandırmak için elinden geleni yapacak.”